Tik nerwowy, bóle głowy, strach przed nowymi sytuacjami i trudności w nawiązaniu kontaktu u 10-latka

Witam. Mój syn ma 10 lat i tik nerwowy głową, przygina ją do ramienia. I od tego czasu ma bóle głowy przy potrząsaniu głową. Jest nerwowy. EEG głowy wykazało zwiększony woltaż 7-8Hz, monorytmiczność. We wcześniejszym EEG było napisane ze właściwie nie ma chwili spoczynku, napadowość. Dziecko jest lękliwe, boi się nowych sytuacji, ciężko mu nawiązywac kontakt z rówieśnikami.Co to może być?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam. Trudna sytuacja bo potrzebne porzadne opienie neurologiczne. Jeśli wykluczymy zaburzenia neurologiczne to myśle, ze trzeba wybrac sie do psychologa na diagnoze czy to sa faktycznie tiki i praca nad lękiem i radzeniem sobie z nim w relacjach z rowiesnikami. Dobrze, zeby tego nie zostawic bo szkoda zeby dziecko mialo niskie poczucie wlasnej wartosci albo jakies inne powiklania i nosilo pietno obecnej sytuacji przez cale życie.
Jeśli dziecko jest bardzo lekowe to warto zastanowic sie na ile to czynnik temperamentalny, na ile to czynnik zewnetrzny i jeśli zewnetrzny to co na niego wplywa tak negatywnie. W tym wieku moze byc szkola i rodzina, Jeśli rodzina to rodzice beda potrzebowali porad co i jak robic a czego nei robic. Z doswiadczenia wiem, ze najwiecej z terapii czerpia dzieci ktorych rodzice tez pracuja nad soba. Powodzenia!

Witam,
Konieczne jest szczegółowe opisanie sytuacji, aby cokolwiek stwierdzić. Najlepiej, jeśli Pani zgłosi się z synem na konsultacje do psychologa dziecięcego. Specjalista zbierze szczegółowy wywiad, dotyczący m.in. przebiegu ciąży, porodu, sytuacji obecnej itp i zaleci dalsze postępowanie.
Ważne, by jak najszybciej zadziałać, wtedy możliwe konsekwencje w dorosłym życiu będą słabsze, poprawią się relacje z rówieśnikami, co dla dziecka jest bardzo ważne. możliwe, że w trakcie terapii tik uda się wyleczyć.
Życzę zdrowia.