Tiki nerwowe i natrętne myśli

Witam. Od dłuższego czasu mam tiki nerwowe. Umiem nad nimi panować, ale nie zawsze. Tiki to przede wszystkim poruszanie nosem lub kącikiem ust.Często wybucham bez powodu do tego mam jakby natręctwa. Sprzatam 5 razy dziennie to samo miejsce, wszytsko musze mieć idealne utrudnia to życie. Każde zabrudzenie umytej podłogi lub wyprowadza mnie z równowagi. Jesli ktos powie coś nie po mojej mysli, myśle o tym kolejne pare dni, nie mogę się uwolnić od tego. czy powinna pojsc do psychologa, psychiatry?

Witam. Objawy jakie Pani opisuje wskazują na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne, czyli dawną nerwicę natręctw. Charakteryzuje się to powracającymi myślami (obsesje) oraz natrętnymi zachowaniami (kompulsje). Te uciążliwe dla Pani objawy pełnią bardzo ważną funkcję w psychice, ponieważ bronią jej przed takimi przykrymi stanami jak lęk przed karą, wstyd, poczucie winy. Przy tego typu zaburzeniach najczęściej blokowana w naszej psychice jest popędowość, a więc impulsy seksualne i agresywne. Oczywiście odpowiadam tu nieco książkowo, ponieważ Pani nie znam, ale doświadczony psycholog - psychoterapeuta po wnikliwym wywiadzie z Panią na pewno wskarze Pani te obszary funkcjonowania psychiki, które są odpowiedzialne za wytworzenie objawu. W procesie terapeutycznym będzie miała Pani okazję bardziej poznać siebie, wszystkie te uczucia, przeżyć je w emocjach, określić słowami i dzięki temu wyeliminować lub znacznie ograniczyć męczące objawy. Czasami, gdy objawy są bardzo nasilone niezbędna jest wizyta u lekarza psychiatry w celu pomocy farmakologicznej, ale uważam, że najpierw powinna się Pani zgłosić do psychologa - psychoterapeuty, a potem z nim podjąć decyzję, czy pomoc psychiatry jest w ogóle konieczna. Powodzenia. Małgorzata Danielewicz