Tiki nerwowe u nastolatka

Dzień dobry. Czy w okresie dojrzewania tiki nerwowe, takie jak na przykład mruganie oczami są normalne? Te tiki były u mnie od dawna, ale teraz pojawiają się z dużo większą częstotliwością. Były leczone przez psychiatrę, trochę pomogło, ale po odłożeniu leków dalej występują. W internecie jest napisane, że mogą same przejść, wystarczy, ze się uspokoję i opanuję nerwy? Czy tak może być? Dodam jeszcze, że mam szesnaście lat i dość dużo stresów i nerwów. Chodzę do szkoły, w której jest bardzo wysoki poziom i muszę naprawdę dużo się uczyć, żeby opanować cały materiał i nie odstawać od klasy, kosztuje mnie to strasznie dużo wysiłku i nerwów i może stąd się wzięły te tiki nerwowe. Jestem poza tym bardzo ambitny i chciałbym zawsze być najlepszy, a w tej szkole właśnie jest to trochę trudne. Czy ktoś może mi coś poradzić? Dziękuję bardzo.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Specjalista wdroży odpowiednie leczenie mające na celu ograniczenie uciążliwych objawów.