TK jamy brzusznej a diagnostyka

Mam problemy z brzuchem i lekarze nie potrafią mi pomóc . Chcę zrobić TK lub MR jamy brzusznej . Które badanie oceni mi zarówno jelita jak pęcherzyk żółciowy , trzustkę , wątrobę itp?Czy dawka promieniowania jest bardzo szkodliwa dla zdrowia ?

Witam,

Prosze się udać do gastroenterologa.
Badanie MR nie ma związku z promieniowaniem - nie jest szkodliwe.
Do oceny pęcherzyka żółciowego, trzustki i wątroby wystarczy badanie USG.
Warto również wykonać pełen zakres badań laboratoryjnych ( w zależności od objawów ).
Należy również rozważyć badania endoskopowe - kolonoskopia,gastroskopia.
Nie ma potrzeby wykonwania wszystkich badań - gastroenterolog różnicując objawy i analizując wyniki badań laboratoryjnych dobierze odpowiednią diagnostykę i pomoże w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Pozdrawiam,