TK kręgosłupa lędźwiowego i kości krzyżowej

Witam. Mam 34 lata, mężczyzna. Od jakiegoś czasu mam problemy z dolną częścią kręgosłupa. Jest to stały ból, który najbardziej dokucza w określonych pozycjach tzn. siedzącej, siedzącej pochylonej. Ciężko w takiej pozycji wytrzymać dłużej niż kilka minut. Natomiast przy podnoszeniu ciężkich rzeczy (taka praca) niekiedy występuje mocne jednorazowe ukłucie w tym miejscu, czego następstwem jest kilkudniowy ból miednicy z lewej strony, oraz utykanie na lewą nogę. Wczoraj zrobiłem TK kręgosłupa lędźwiowego. Oto wynik: Przestrzeń L3-L4: Niewielkie obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące worek oponowy i spłycające zachyłki boczne. Przestrzeń L4-L5: Szerokopodstawna centro-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy i spłycająca zachyłki boczne w większym stopniu po stronie lewej. Przestrzeń L5-S1: Niewielkie tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego bez ucisku na struktury nerwowe. Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Horyzontalne ustawienie kości krzyżowej. Bardzo proszę o analizę wyników moich badań oraz sposobu leczenia. Pozdrawiam serdecznie. Waldemar Krupa

Redakcja abcZdrowie

Objawy, które Pan opisał, wskazują na występowanie u Pana tzw. rwy kulszowej lewostronnej. Potwierdzeniem tego jest również wynik tomografii komputerowej, który uwidacznia zmiany zwyrodnieniowe, o największym nasileniu na poziomie między trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym, modelujące lewostronnie struktury nerwowe. Zmiany te są dość zaawansowane w stosunku do Pana wieku, jednak na szczęście nie ma jeszcze ucisku na korzenie nerwowe czy rdzeń kręgowy. Postępowanie w takim przypadku obejmuje leczenie przeciwbólowe, rehabilitację i fizykoterapię oraz ewentualnie leczenie operacyjne.

Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się tylko w wyjątkowych przypadkach bardzo silnego bólu, ponieważ nie poprawia ono zmian obecnych w kręgosłupie, jedynie uśmierza ból, a może powodować poważne działania niepożądane (w tym przede wszystkim uszkodzenie błony śluzowej żołądka).

Ponadto myślę, że wymaga Pan oceny neurologicznej (na wizycie u neurologa powinien Pan zostać zbadany). Jeśli nie będzie Pan miał istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym (np. niedowładu lewej kończyny dolnej), to wydaje się, że leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia. Niezwykle ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta w warunkach domowych. Ćwiczenia te poprzez wzmacnianie mięśni tej okolicy kręgosłupa pozwolą na trwałe zmniejszenie dolegliwości bólowych. Poza tym konieczne jest unikanie dużego wysiłku fizycznego, noszenia ciężkich przedmiotów, schylania się. Decyzję o zabiegu operacyjnym podejmuje neurochirurg, zwykle taką metodę rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu obrazowym kręgosłupa oraz obecności istotnych objawów ubytkowych (jak np. niedowład) w badaniu neurologicznym.