TK kręgosłupa szyjnego u 54-latki

Badanie TK kręgosłupa szyjnego wykazuje obecność centralnej protruzji krążka międzykręgowego c6/c7 modelującej przednią powierzchnię rdzenia kręgowego- wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi na tym poziomie 8 mm. Umiarkowane obniżenie wysokości krążka międzykręgowego na tym poziomie. Płaska wypuklina krążka międzykręgowego c5/c6 gdzie wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi 10mm. Czy mam się iść prywatnie do neurochirurga czy mogę czekać około 6 m-cy na wizytę w przychodni?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon