Tkliwość zębów po złamaniu jedynki

Witam, mam pytanie, miesiąc temu Uderzyłam sie mocno w zeby na skutek cZego zlamalam trochę jedynki, odbudowano jĄ i ona troche popękała na szkliwie. Mam natomiast pytanie, czy możliwe zeby - jedynka i sąsiadujące złamały mi sie zeby w korzeniach ? Zeby nie bola ale sa delikatnie tkliwe, tkliwosc ta z dnia na dzien ustępuje, zdjęcia zebow bede miała zrobione za tydzień ale zaczęłam sie denerwować czy możliwe by zeby złamały sie w tym przypadku w korzeniach. Czy wtedy sa jakieś objawy? Dziękuje.

Witam!
Pisze Pani,że uderzyła się mocno,skutkiem czego było nawet odłamanie fragmentu korony zęba.Jeśli dochodzi do złamania korony,to raczej nie stwierdza się wtedy urazu korzenia.Sąsiadujące zęby na pewno też odczuły ten uraz,stąd ich tkliwość. Jedynie rtg zębów pokaże czy wszystko jest w porządku,więc musi Pani poczekać.
Pozdrawiam.

Jedynym sposobem na wykluczenie złamania lub pęknięcia korzenia jest rtg,proponuję wykonać je wcześniej.aby niepotrzebnie się nie denerwować.Z tego jednak,co Pani opisuje,nie sądzę,żeby tak było u Pani.Przy złamaniu po urazie widoczna jest ruchomość zębów.Natomiast często po urazie(jeśli złamanie korony było głębokie) powikłaniem jest zapalenie miazgi i obumarcie miazgi(co może objawiać się dolegliwościami bólowymi).Należy wtedy zęba przeleczyć endodontycznie.Jeśli dolegliwości ustępują,to rokowanie jest dobre.Dziękuję i pozdrawiam.

Po urazie zęby mogą być wrażliwe i tkliwe przez kilka tygodni. Jeżeli dolegliwości ustępują to powinno być wszystko ok. Należy jednak 6 miesięcy po urazie wykonać RTG kontrolne. W przypadku pęknięcia korzenia pojawiają się silne dolegliwości i nadmierna ruchomość zęba, proszę spać spokojnie :)

Złamanie korzeni mozna wykluczyć /lub potwierdzić/ zdjęciem rtg.
Natomiast tkliwość jest częstym objawem wystepującym po urazie.
Bardzo istotne jest okresowe badanie żywotności zębów , nie tylko bezpośrednio
po urazie.