Tłuszcz na brzuchu, udach i pupie: ile dokładnie powinnam schudnąć i jaką dietę zastosować?

Mam 14 lat, ważę 80 kg i mam 186 cm wzrostu. Mam cellulit, tłuszcz na brzuchu, udach, pupie. Czuję się okrągła. Postanowiłam, że będę codziennie przez wakacje biegać. Niestety moja średnio silna wola doszła (jak do tej pory) do tego, że nie biegałam ponad miesiąc (przyczyniły się do tego wyjazdy itp.). Proszę o radę.
14 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoje BMI wynosi 23, czyli jest prawidłowe (norma od 18-25).
Jeżeli nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu, postaw na aktywność fizyczną oraz zmianę złych nawyków żywieniowych. Nie powinnaś stosować diety ograniczającej ilość kalorii, ponieważ Twój organizm jeszcze się rozwija i powinien otrzymywać odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Na początku zrezygnuj ze słodyczy oraz fast foodów, postaraj się nie jeść tłustych smażonych potraw, a zastąp je gotowanymi/duszonymi. Pij dużo wody mineralnej, unikaj słodzonych napojów. Jedz regularnie, czyli 5-6 posiłków dziennie.

Bardzo dobrze byłoby gdybyś postawiła na aktywność fizyczną. Sport nie tylko pomoże schudnąć, ale też poprawi Twoją kondycję fizyczną i samopoczucie. Wybierz trening najbardziej dopasowany do Twoich możliwości i preferencji. Ważne, abyś potrafiła utrzymać motywację - przynajmniej w początkowej fazie, później jest już łatwiej, a aktywność fizyczna, którą będziesz lubiła staje się przyzwyczajeniem, a nie koniecznością.

Nie musi to być bieganie, możesz wybrać rower, skakankę, stepper, pływanie, siatkówkę, czy inny sport lub zmieniać w ramach urozmaicenia. Najlepiej by było stosować trening ok. 5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut (plus rozciąganie po i przed treningiem). Możesz dodatkowo dołączyć ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi), zaczynając od prostych, typu półbrzuszki, nożyce, przysiady, pompki, stopniowo urozmaicając trening np. serią 8 minute (abs, legs, buns, arms, stretch), czy Tamilee Webb (brzuch, nogi, ramiona).

Pozdrawiam!