To depresja czy coś gorszego?

Witam. Mam 21 lat. Jestem ogólnie bardzo spokojnym, przyjaźnie nastawionym do świata człowiekiem. Od dłuższego czasu mam problem zdrowotny z moim samopoczuciem i spojrzeniem na świat.

Czuję się beznadziejnie, przestało mnie wszystko obchodzić, straciłem pracę, bo zacząłem ją lekceważyć, psuł mi się związek z ukochaną kobietą. Podobny przypadek miałem rok temu przez co wylądowałem w zakładzie psychiatrycznym w Tworkach. Niestety dano mnie do oddziału z pacjentami, z którymi nie mogłem wytrzymać oraz nie mogli mi dobrać odpowiednich leków. W końcu byłem zmuszony powiedzieć im, że dobrze się czuję i wszystko ok, bo tam nie mogłem wytrzymać.

I znów to samo. O dziwo przyszła wiosna i humor mi wrócił. Nie do końca, ale na pewno było o 60 % lepiej. Przyszła już jesień i znów to samo. Tym razem zaczęła mnie nękać jakaś mania prześladowcza. Boję się ludzi (z wyjątkiem tych najbliższych), a przedwczoraj zacząłem przy kolegach mówić sam do siebie po czym się popłakałem, zacząłem wrzeszczeć wszystko niszczyć, uderzać głową w mur... Czułem jakby coś we mnie siedziało.

Od dłuższego czasu praktykuję "świadome sny" i w sumie nie wiem czy to się nie wzięło od tego. Dodam jeszcze, że w dzieciństwie byłem bardzo prześladowany w szkole i mam wrażenie, że to się po części mogło od tego wziąć... Nie chcę wracać do Tworek, ale czy są jakieś leki, które w miarę szybko by mi pomogły? Czy to na pewno depresja? Z góry dziękuję za odpowiedź...

Witam serdecznie.

Na podstawie Twojego opisu trudno jest zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć depresję. Może on wskazywać np. na sezonowe zaburzenia afektywne, z nawracającym pogorszeniem samopoczucia w porze jesienno- zimowej. W depresji sezonowej istotną rolę odgrywa fototerapia.

Traumatyczne doświadczenia na etapie dzieciństwa mogą być jednym z czynników wyzwalających depresję. Problem wymaga jednak różnicowania z szeregiem innych zaburzeń.

Nie piszesz, z jakiego powodu i od jak dawna stosujesz „świadome sny”. Ogarniający Cię niepokój i problemy z kontrolą emocji mogą mieć związek ze stosowanymi praktykami, które zaburzają prawidłową strukturę snu. Sen ma bardzo duży wpływ na nastrój, dlatego odradzam Ci tego rodzaju działania.

Diagnozę może postawić wyłącznie lekarz na podstawie osobistego badania. Proponuję, abyś nie zwlekał z wizytą u psychiatry. Wczesna pomoc i leczenie może zapobiec ponownej hospitalizacji.

Serdecznie pozdrawiam