To depresja, stres czy bezsenność?

Co kilka tygodni jeżdżę do Warszawy, trasa ok. 200 km. W noc przed wyjazdem nie mogę zasnąć całą. Nie muszę dodawać, że po nieprzespanej nocy czuję się fatalnie. Pierwsza noc w Warszawie też jest bezsenna. Co mogę zrobić? Czy to stres? Może depresja?

Opis problemu jest bardzo lakoniczny. Jeżeli bezsenność występuje tylko w związku z podróżami i nie towarzyszą jej inne objawy, (poza gorszym funkcjonowaniem w ciągu dnia po nieprzespanej nocy) - rozpoznanie depresji wydaje się mało prawdopodobne.

Dolegliwości budzą skojarzenie z określeniem ,,Reisefieber", rozumianym jako napięcie, niepokój odczuwany wobec perspektywy podróży.

Niepokój może budzić sama konieczność poruszania się samochodem po wielkim mieście, agresywne zachowanie innych kierowców oraz cel podróży, np. wyjazd na studia i perspektywa egzaminu, spania w innym mieszkaniu.

W tej sytuacji można zastosować łagodne leki uspokajające i nasenne. Jeśli prowadzisz pojazd, należy wziąć pod uwagę, że leki te mogą niekorzystnie wpływać na koncentrację i czas reakcji kierowcy. Jednak nieprzespana noc też wpływa niekorzystnie. Warto omówić to wówczas z lekarzem. Część leków nasennych nowej generacji ma bardzo krótki okres półtrwania, np. 2-3 godziny. Zażywane o odpowiedniej porze, nie powinny wpływać na funkcje poznawcze następnego dnia po zażyciu. Leki te mają jednak potencjał uzależniający, należy je stosować ściśle wg wskazań lekarskich.