To infekcja czy zwykłe podrażnienie?

Wewnerzną część warg sromowych mam zaczerwieniona, występuja tam krostki, a rano, gdy się przebudziłam, pokrywała je biała, gęsta, wydzielina. Występuje szczypanie. Używam żelu do mycia okolic intymnych i nie wiem czy te objawy to infekcja, zapalenie czy zwykłe podrażnienie, które należy przeczekać, bo z czasem samo przejdzie i się zagoi, czy lepiej wybrać się do lekarza? Proszę o pomoc :(

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Objawy, o których Pani piszą mogą mieć podłoże bakteryjne, grzybiczna lub wirusowe. Bez wizyty u lekarza ginekologa nie będzie Pani mogła zdiagnozować podłoża infekcji. Wydzielina świadczy o infekcji grzybicznej. Krostki i szczypanie natomiast mogą oznaczać opryszczkę.

Przy obniżeniu odporności te dwie dolegliwości mogły się nałożyć w czasie. Dokładna diagnoza jest w tym wypadku niezwykle istotna, bowiem opryszczka dróg rodnych jest wskazaniem do cięcia cesarskiego w czasie rozwiązania ewentualnej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!