To mnie już przerasta

Witam! Mam na imię Bartek, mam 15 lat i od 2 lat mam nadwagę i z każdym rokiem jest coraz gorzej... moim celem jest schudnięcie o jakieś 5-10 kg. Moja motywacja jest słaba, ale jeżeli się postaram, to wiem, że mogę wszystko... Mam nadwagę, ważę ok. 70-73 kg i mierzę ok. 163-165 cm, i mam wielki brzuch, uda itp. Próbowałem różnych ćwiczeń, ale szybko traciłem motywację... Prowadzę osiadły tryb życia, dzień w dzień gram przed komputerem. Mój dzień wygląda tak: szkoła - dom - obiad - komputer - kolacja - sen i tak w kółko... Chodzę na zajęcia aikido, mam treningi 4 razy w tygodniu po 1,5 h, ale i tak nic nie chudnę. Czy to wina tego, że prowadzę osiadły tryb życia???

Też działają tutaj czynniki genetyczne - mój Tata jest gruby i każdy brat, ale to chyba nie oznacza, że ja też muszę być taki, prawda??? Do 13 roku życia byłem szczupły, ale potem się przeprowadziłem i nie wychodziłem na dwór, i od tamtej pory zacząłem tyć. Co do ćwiczeń, to nie widzę siebie, abym biegał na podwórku. Osobiście wolałbym jakieś ćwiczenia, które mógłbym wykonać w domu. A co do posiłków to jest tak, że to co mama zrobi, to jem, czasami są trochę tłuste potrawy, ale czasami nie, więc tego nie zmienię, jem dużo słodyczy, piję soki itp. Czy Pan/Pani mogłaby mi w jakiś sposób pomóc? Dobrać ćwiczenia dobre do zgubienia kilogramów i ewentualnie dobrać, czego powinienem jeść więcej, a czego mniej? Pozdrawiam

Witam,

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wskazuje, że masz nadwagę. Powinieneś schudnąć parę kilogramów, ale myślę, że wystarczy ograniczyć kilka niezdrowych produktów i w dalszym ciągu regularnie uprawiać sport. Możesz również iść na badanie hormonów tarczycy, w celu sprawdzenia czy nie masz niedoczynności tego narządu, która objawia się przybieraniem na masie ciała.

Proponuję ćwiczenia, które znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl oraz dalszą kontynuację aikido. Powinieneś ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy telewizorem do maksymalnie 2 godzin dziennie. Czynniki genetyczne wpływają na nadwagę, ale główną rolę odgrywa dieta i aktywność fizyczna.

Unikaj słodyczy, słodkich bułek oraz słodkich i gazowanych napoi. Ustal sobie jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz mógł jeść słodycze - z umiarem oczywiście. W pozostałych dniach zastępuj je owocami świeżymi i suszonymi (pamiętaj, że jeden owoc suszony ma tyle kalorii, ile świeży), batonami z ziarnami czy serkami z owocami.

Unikaj też produktów typu fast food, tłustych przekąsek, a także czerwonego mięsa i tłustych serów. Zastąp je drobiem, rybami i chudymi produktami mlecznymi.

Uważaj na soki. Pij tylko soki 100% bez dodatku cukru. Częściej jednak wybieraj niegazowaną i niesmakową wodę mineralną. Powinieneś wypijać około 2 l wody dziennie.

Pamiętaj też o jedzeniu jak największej ilości warzyw. Unikaj potraw smażonych - zastąp je pieczonymi, duszonymi i gotowanymi.

Możesz jeść praktycznie wszystko, ale z umiarem!

Pamiętaj też, że najlepszą motywacją jest satysfakcja z osiągniętego celu oraz zdrowie. Nadwaga jest pierwszym krokiem do otyłości, która zwiększa ryzyko wielu chorób, głównie cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i innych. Odchudzanie jest procesem długotrwałym, ale na pewno przyniesie efekt.

Powodzenia!