To trądzik czy alergia?

Witam! Od dawna mam problem ze skórą na dekolcie, szyi i twarzy. Leczyłam się już u 3 dermatologów, niestety bezskutecznie. Twarz i szyja to jeszcze nic strasznego w porównaniu z dekoltem. Na całym dekolcie mam pełno maleńkich krostek, które swędzą, niektóre wyglądają jak bąble wypełnione płynem, inne są czerwone. W ogóle nie chcą się goić, jednego dnia przybledną, a na drugi dzień znów cały dekolt jest czerwony. Do tego całe ciało w tych partiach, a także na plecach i brzuchu bardzo swędzi mnie np. w trakcie kąpieli lub zaraz po. Obecnie jestem na tetralysalu, ale nie widzę żadnych efektów. Stosowałam już na prawdę wiele leków, 3 rodzaje antybiotyków, 4 rodzaje maści, preparaty robione i nic. Jest tylko gorzej. Na początku myślałam, że jest to reakcja na proszek do prania, jednak ten już dawno odstawiłam, a problem występuje nadal ze zdwojoną silą. Czy trądzik może swędzieć? Czy jest to raczej alergia?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Charakter opisywanych zmian może odpowiadać zmianom uczuleniowym lub powstawać w wyniku podrażnienia. Skóra tej okolicy jest bardzo wrażliwa i często wymaga troskliwej pielęgnacji i ochrony.Natomiast bez mozliwości badania lekarskiego, obejrzenia zmian, dokładego zebrania wywiadu nie da się postawić rozpoznania.

Proszę zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany się pojawiają - może po użyciu kosmetyków (na przykład kremu, balsamu, podkładu, pudru), perfum, może po ubraniu określonego szalika albo bluzeczki, może po ekspozycji na promieniowanie słoneczne?
Zmiany mogą się pojawiać także po spożyciu niektórych produktów spożywczych, chociaż jest to mniej prawdopodobne.

Jeżeli uda się Pani zauważyć co zmiany powoduje, konieczna będzie eliminacja lub ograniczenie przyczyny zmian.
Żeby ostatecznie rozstrzygnąć co jest powodem powstawania dolegliwości wskazana jest wizyta u alergologa.

Pozdrawiam.