Toczeń układowy w ciąży a blok serca u dziecka

Witam, jestem w ciąży, dnia 16.09.11 zrobiłam badania na przeciwciała ANA profil 1 wyszło dodatnie Ro-52, ssA. Przyjmowałam zastrzyki z heparyną, jeździłam na przeróżne kontrole na Śląsk, żeby wykluczyć blok serca u dziecka, dzisiaj odebrałam wynik powtórny i jest ujemny, czy to możliwe, żeby wynik po trzech miesiącach stał się ujemny? Czy doszło do pomyłki w laboratorium?

Witam!
Przeciwciała SS-A inaczej anty-Ro, to przeciwciała używane w diagnostyce tocznia rumieniowatego układowego. Oprócz potwierdzenia rozpoznania pozwalają ocenić ryzyko związane z toczniem u noworodka. W przypadku obecności tych przeciwciał istnieje ryzyko bloku serca wrodzonego u noworodka i dlatego, procedura wykonana w Pani przypadku była jak najbardziej poprawna. Jednakże warto wiedzieć, że ciąża jest czasem, podczas którego w 5% procentach przypadków przeciwciała te wychodzą fałszywie dodatnie, a więc tak naprawdę nie ma obecności choroby. W Pani przypadku trudno ocenić całość obrazu klinicznego ponieważ do tego konieczny jest dokładny wywiad i badanie fizykalne. Myślę, że pomyłka to niesłuszne podejrzenie, natomiast należy pozostać pod obserwacją reumatologiczną i po porodzie skontrolować przeciwciała, gdyż jak widać ich poziom ulega zmianie w czasie ciąży. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka to wydaje się, że blok nie jest już zagrożeniem jednakże należy pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego (choć przeciwciał które to powodują nie stwierdzono). Pozdrawiam serdecznie!