Toksoplazmoza a ciąża

Witam! Jestem w 9 tygodniu ciąży. Wczoraj odebrałam wynik dot. toksoplazmozy i się obawiam, że jestem właśnie chora na toksoplazmozę. Podaję moje wyniki: Toksoplazmoza IgG 299,6, a norma mniej niż 1 niereaktywne, 1-3 tzw. szara sfera, powyżej 3 reaktywne i Toksoplazmoza IgM 0,20 COI, a norma mniej niż 0,8 niereaktywne, 0,8-1,0 szara sfera, więcej niż 1 reaktywne. Dodam, że dziś wykonałam test awidności w klasie IgG. Proszę o odpowiedź, czy w tej chwili przechodzę toksoplazmozę i czy stanowi to zagrożenie dla dziecka?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z przedstawionych wyników badań można wnioskować, że faktycznie choruje Pani na toksoplazmozę lub zetknęła się z nią w Pani w przeszłości, a teraz ma nabytą odporność.

Może ona wpływać na rozwój ciąży jak i na stan płodu, szczególnie jeżeli jest to pierwszy trymestr.

Myślę, że niezbędne jest przeprowadzenie kolejnego badania w kierunku toksoplazmozy by upewnić się, czy zakażenie jest świeże czy jest to po prostu nabyta odporność. Jeżeli okaże się, że do zarażenia doszło podczas ciąży, wtedy należy przeprowadzić odpowiednie leczenie, by nie doszło do komplikacji podczas ciąży.

Pozdrawiam!