Toksoplazmoza a ciąża - co mam robić?

Witam! mam 15 miesięczna córeczkę, która rozwija się  normalnie.2 razy mi chorowała na zapalenie żołądkowo jelitowe jak miała 3 miesiące i na zakażenie ukł. moczowego jak miała rok. Brała po tym żelazo przez miesiąc bo miała lekko obniżoną hemoglobinę. Badanie na tokosplazmozę robiłam dopiero w 34tygodniu ciąży, bo moj ginekolog powiedział że jak pochodzę ze wsi to na bank o przechorowałam ale nie dawało mi to spokoju i zrobiłam. Moje wyniki to IgM ujemne a IgG 51IU po 3 tygodniach wyniki były takie same. Lekarz z zakaźnego powiedział mi że wygląda to na stare zakażenie. Ale skąd mam mieć pewność, że przechorowałam to przed ciąża a nie w ciąży? Jak długo spadają IgG do stałego poziomu? Ja na początku ciąży byłam przeziębiona ale ginekolog powiedział że to przeziębienie bo była to zima i wszyscy chorowali. Nie wiem czy mam robić córce jakieś badania w tym kierunku a jak tak to jakie? Rozwija się  normalnie ale wiem ze choroba może ujawnić się  nawet po kilku latach. Proszę o pomoc bo pediatrzy w tej sprawie mnie olewają.

Redakcja abcZdrowie

Po przebyciu zakażenia T. gondii przeciwciała w klasie IgG utrzymują się do końca życia. Zbliżony poziom  przeciwciała w tej klasie oraz brak przeciwciał IgM świadczy o "starym" zakażeniu. Skoro dziecko rozwija się  normalnie, to nie widzę powodu, by podejrzewać wrodzone zakażenie tym pasożytem. Jeśli mimo tego odczuwa Pani niepokój, można oznaczyć poziom przeciwciał także u dziecka.