Toksoplazmoza - proszę o interpretację wyników.

Witam, dziś odebrałam wyniki: IgG 119,0 IU/ml; IgM - jakościowo wątpliwy. Skala stosowana w laboratorium <6,5 wynik ujemny; 6,5-8,0 wynik wątpliwy; >8,0 wynik dodatni. Bardzo martwię się wynikiem IgM, a wizytę u lekarza mam za tydzień. Czy taki wynik jest groźny dla dziecka?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki przedstawione przez Panią nie rozstrzygają kwestii zagrożenia dla płodu (rozumiem, że jest Pani w ciąży?) i wymagają weryfikacji. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że miała Pani kontakt z pasożytem. Wyniki nie wskazały jednak, czy zakażenie przeszła Pani długi czas temu, czy też aktualnie przechodzi. W celu weryfikacji należy powtórnie oznaczyć przeciwciała po ok. 1-3 tygodniach, warto również ocenić tzw. awidność przeciwciał IgG. To ostatnie badanie pozwala określić, czy do zakażenia doszło przed czasem 3-5 miesięcy, czy po.

Proszę być dobrej myśli, wątpliwy wynik oznaczenia przeciwciał IgM w zdecydowanej większości przypadków odpowiada przebytej dawno chorobie, a stan ten nie zagraża dziecku. Proponuję zgłosić się do lekarza na umówioną wizytę i podążać według dalszych jego rad.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.