Toksyczny związek przyjaciółki a rozmowa z jej rodzicami

Moja przyjaciółka jest w toksycznym związku, chłopak wyzywa ją, nie szanuje. Wszyscy w około mówią jej, że ten chłopak traktuje ją jak przedmiot, jednak ona jest zaślepiona i robi dla niego wszystko, przez co codziennie płacze. Przyjaciele odwracają się od niej, ponieważ boją się jej partnera. Czy powiedzieć o tym jej rodzicom, czy raczej nie wtrącać się i patrzeć jak cierpi?

Witam serdecznie. To miłe, że jest Pani tak zatroskana o koleżankę i pragnie Pani dla niej jak najlepiej. Chciałaby Pani uchronić ją przed rozczarowaniem czy porażką. Z drugiej strony jednak myślę, że każdy z nas ma prawo do swoich błędów i rozczarowań. Tym bardziej, jeżeli jest w tak młodym wieku. Myślę, że korzystnym rozwiązaniem byłaby tu otwarta rozmowa z koleżanką, chociaż przypuszczam, że już nie jedną Pani przeprowadziła. Wydaje mi się, że informawanie rodziców mogłoby bardziej Panie poróżnić. Przyjaciółka tylko wtedy zrezygnuje z chłopaka, jeśli bedzie czuła, że to jest jej samodzielna i dobrowolna decyzja. Zmuszanie jej do tego może przynieść odwrotny efekt. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz

Rozumiem, ze troszczy się Pani o przyjaciółkę, ale ona nie chce zobaczyć tego, co widzą inni i na razie nie jest gotowa na zmianę. Czasem nie jesteśmy wstanie pomóc osobie, która tej pomocy nie chce czy wręcz ja odrzuca. Wspieranie przyjaciółki poprzez jasne komunikowanie swojego stanowiska i wskazywanie realnych miejsc pomocy (psycholog, ośrodek interwencji kryzysowej, telefon zaufania itp). pozwoli także Pani odbarczyć się z poczucia winy i odpowiedzialności za dorosłą przyjaciółkę.