Tolerancja pokarmowa u 14-miesięcznego dziecka

Witam... Moja 14-miesięczna córka nie chce jeść mięsa, toleruje głównie posiłki miksowane i ewentualnie chlebek...niestety w wyniku badań krwi stwierdzono u niej niedokrwistość (8,5 hgb), i dostaje doustnie żelazo. Jak mogę wzbogacić jej posiłki skoro nie chce mięsa,żeby poprawić wyniki i uniknąć na przyszłość niedokrwistości? pozdrawiam

Witam,
proszę pamiętać o tym, że to Pani jako rodzic decyduje o diecie swojego dziecka. Jeśli dziecko wie, że niezjedzenie obiadu spowoduje, że dostanie chlebek lub coś innego co lubi, Pani wysiłki pójdą na marne. Niestety dzieci są bardzo uparte i cierpliwe, a my często dla świętego spokoju im ustępujemy. Okres pierwszych 3 lat to czas nauki nawyków żywieniowych i poznawania nowych smaków i produktów. Czasem potrzeba nawet 15 prób podania jakiegoś produktu, zanim dziecko je zje. Szanse wzrosną, jeśli dziecko będzie głodne (nie będzie podjadać przed obiadem), a my będziemy cierpliwi i konsekwentni. Ważna jest również dobra atmosfera przy stole, nie robienie z posiłku ,,wielkiego halo" i nie zmuszanie dziecka, aby zjadło coś na siłę. Można dać mu łyżeczkę, aby jadło samo, nawet jeśli się pobrudzi. Możemy jeść to samo na swoim talerzu, gdyż dzieci lubią naśladować dorosłych.

Pozdrawiam, Agnieszka Kopacz, dietetyk