Tomografia a rezonans - jaka jest różnica?

Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie o różnice między tomografią a rezonansem. Mieszkam we Włoszech. Mam częste bóle głowy. Dostałem skierowanie na zrobienie rezonansu. Lekarz powiedział mi, że jest to najlepsze badanie, które wykryje wszystko, co jest w głowie nieprawidłowo. Miałem jakiś czas temu wypadek i straciłem przytomność. Do tej pory badań nie robiłem żadnych. Mam pewne obawy, że coś tam wyjdzie złego, ale z drugiej strony jeśli ma coś zostać wykryte to lepiej, żeby jednak było wykryte dobrze. I stąd moje pytanie - tomografia czy rezonans? Co jest lepszym badaniem i lepiej wykryje ewentualne problemy? Teraz lekarz we Włoszech proponuje mi rezonans, ale ja się waham czy nie lepiej byłoby postarać się o wykonanie tomografii komputerowej, bo zawsze wydawało mi się, że to lepsze badanie. Będę wdzięczny za każdą poradę. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Różnica polega przede wszystkim na tym, że badania te wykorzystują różne rodzaje promieniowania i obejmują nieco inne obszary diagnostyczne. Tomografia wykorzystuje promienie rentgenowskie, natomiast rezonans pole magnetyczne. W Pana przypadku potrzebna jest wnikliwa ocena struktur wewnątrzczaszkowych, co umożliwi wyjaśnienie Pana dolegliwości. Polecam poniższy artykuł http://www.informed.com.pl/main/Tomografia-czy-rezonans--Oto-jest-pytani....