Tomografia komputerowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Witam. Mężczyzna, 27 lat. Mam bóle kręgosłupa L-S. Wynik tomografii komputerowej: Wykonano badanie CT kręgosłupa lędźwiowego w akwizycji helikalnej i oceniono w rekonstrukcjach MPR i 3D VR. Wyrównanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej - drobne osteofity na krawędziach trzonów kręgowych - obniżenie tarczycy międzykręgowej L5/S1. Tylno-centralna wypuklina krążka m-kręgowego na poziomie ruchowym L4/L5 z predyslekcją do strony prawej, powodującą redukcję rezerwy płynowej i nieznaczny ucisk worka oponowego. Tylno-centralna przepuklina podwięzadłowa krążka m-kręgowego na poziomie rucjowym L5/S1, modelowana na osteofitach, powodująca redukcję rezerwy płynowej i ucisk worka oponowego. Co to może dla mnie oznaczać?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania tomografii komputerowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa przedstawiony przez Pana wskazuje na proces zwyrodnieniowy dotyczący zarówno kości kręgosłupa jak i krążków międzykręgowych. Przy czym bardziej zaawansowany jest ten drugi. Doszło do wytworzenia wypuklin krążków (pot. wypadnięcie dysków), które powodują ucisk na struktury otaczające m.in. nerwy, unerwiające kończyny dolne. Zważywszy na Pana młody wiek, zmiany te są niepokojące. Najczęściej pojawiają się w późniejszym wieku.

Dalsze postępowanie zależy od nasilenia i typu objawów, tj. rwa kulszowa, zaburzenia czucia, osłabienie mięśni itp. Proponowana jest konsultacja i opieka specjalistyczna: ortopedyczna w ośrodku zajmującym się schorzeniami kręgosłupa lub neurochirurgiczna.
Leczenie jest bądź zachowawcze - przy pomocy fizjo- i fizykoterapii oraz środków farmakologicznych - lub niestety operacyjna, jego wybór zależy od wielu czynników.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.