Tomografia komputerowa odcinka szyjnego kręgosłupa bez podania środka kontrastowego

Tomografia komputerowa odcinka szyjnego kręgosłupa bez podania środka kontrastowego Dostałam skierowanie na badanie tomograficzne odcinka szyjnego. Poza opisem dotyczącym odcinka szyjnego jest jeszcze taki dodatkowy wpis: Nawarstwienia opłucnowe i zrosty w szczytach obu płuc. Chciałabym prosić o interpretację tego fragmentu opisu TK..

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Zdjęcia i opis badania powinien skonsultować pulmonolog. Na podstawie samego opisu można jedynie podejrzewać, że zmiany mogą mieć związek z przebytą infekcją w przeszłości lub narażeniem zawodowym. Bez wykonania badań obrazowych całych płuc nie można napisać nic więcej.

Nawarstwienie opłucnej oraz zrosty w szczytach płuc prawdopodobnie świadczą o przebytym stanie zapalnym np. zapaleniu płuc.
sugerowałbym udać się z wynikiem badania TK do lekarza kierującego na badanie w celu konsultacji. Jeśli badanie TK wykonane było odpłatnie w swoim zakresie to proszę udać się do lekarza POZ w celu konsultacji.
Pozdrawiam serdecznie.