Torbiel

Witam,
niestety nie znalazłam forum na temat chorób kobiecych, więc piszę tutaj i serdecznie proszę o odpowiedzi.

Mam mieć usuwaną torbiel. Proszę w związku z tym o odp. na dwa pytanka: jeśli we wtorek mam się zgłosić do szpitala, w środę będzie operacja, to kiedy będę mogła przyjąć odwiedzających? Vzy jeszcze w środę, czy dopiero w czwartek? I drugie pytanie: czy jeśli moja torbiel jest rozmiaru prawie 10 cm, to czy będzie to laparoskopia, czy raczej normalna operacja?
Mam 22 lata, nie rodziłam, nie byłam w ciąży. Pozdrawiam

Witam!

Ponieważ z opisu wynika, że nie ma Pani żadnych obciążeń mogących utrudnić zabieg, prawdopodobnie będzie to laparoskopia. Jednak o sposobie operacji (laparoskopia czy operacja klasyczna - laparotomia) decyduje lekarz ją wykonujący. Na podstawie USG oraz innych badań sprawdza położenie torbieli oraz układ pozostałych narządów i wtedy podejmuje decyzję. Czasami zdarza się, że podczas laparoskopii nie można przeprowadzić zaplanowanego zabiegu i konieczne jest przeprowadzenie operacji metodą klasyczną.

Jeżeli podczas operacji (zwłaszcza metodą laparoskopową) nie wystąpią żadne powikłania najprawdopodobniej tego samego dnia będzie się Pani mogła zobaczyć z rodziną. Powinna jednak Pani zapytać o to lekarza prowadzącego (na każdym oddziale panują trochę inne zasady).