Cysta Bakera w kolanie
Witam, od ok 2 tygodni boli mnie pod kolanem (prawym). Ortopeda zrobił mi USG i stwierdził, że mam cystę Bakera. Dostałam zastrzyk (nie wiem jaki), myślałam że mi trochę ulży, ale ból spowodowany cystą Bakera nie ustępuje. Okolicę kolana cały czas chłodzę okładami. Jestem nauczycielem i dla mnie zaczyna się praca, nie wiem co mam dalej robić - zdiagnozowana cysta Bakera cały czas mi dokucza i boję się, że uniemożliwi mi pracę. Jeszcze pójdę na wizytę jedną i lekarz mój idzie na cały miesiąc na urlop. Boję się, że sobie nie poradzę z tą cystą Bakera. Jadąc samochodem boli mnie cała noga od uda do łydki. Proszę o poradę, gdzie mam się jeszcze udać i jakie wyniki mogę zrobić, co mam zażywać (brałam tylko aspirynę). Czy to może być też zakrzepica? Na jakie leczenie muszę się przygotować? Czy cystę Bakera można usunąć i jakimi sposobami? Będę bardzo wdzięczna za każdą informację w tej sprawie. Pozdrawiam.

KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania
Najprawdopodobniej lekarz stwierdził u Pani tzw. torbiel Bakera. Ma ona najczęściej postać guzka umiejscowionego z tyłu kolana. Często występuje u osób z nadwagą i otyłych oraz u sportowców. Do powstania torbieli, inaczej też nazywaną cystą, dochodzi w wyniku uszkodzenia torebki stawowej i przemieszczenia się płynu do tyłu kolana. Może też dojść do jej powstania w wyniku uszkodzenia kaletki jednego z mięśni. Torbiel nie jest złośliwa.
Jeśli chodzi o objawy to, poza palpacyjnie wyczuwalnym guzkiem w tylnej części kolana, charakterystyczne jest też zaczerwienie, obrzęk, utrudnione zgięcie kończyny dolnej w kolanie, w taki sposób, że nie można wykonać pełnego zgięcia oraz ból, który nasila się szczególnie przy dłuższym chodzeniu. Czasami może dojść do skurczu łydek.
Jeśli chodzi o leczenie to opiera się ono głównie na rehabilitacji. W pierwszej kolejności należy odciążyć kolano, przez pewien czas unikać intensywnego sportu. Czasami stosuje się też zabiegi tj. jonoforeza, leczenie polem magnetycznym czy ultradźwiękami. Jeśli są one nieskuteczne to lekarz może przy użyciu strzykawki próbować opróżnić torbiel. Zabieg taki trzeba jednak w większości przepadków powtarzać, nie daje on efektów po jednym dniu. Czasami lekarz podaje w okolice torbieli silny steryd. Jeśli wielokrotne punkcje nie pomagają wykonuje się atroskopię czyli zabieg w znieczuleniu ogólnym, w czasie którego torbiel jest wycinana. Ryzyko nawrotów jest jednak cały czas duże.Od pierwszego zabiegu musi upłynąć trochę czasu. Jeśli nadal nie będzie Pani widziała poprawy, w takim razie proszę skontaktować się z ortopedą i zabieg najprawdopodobniej trzeba będzie powtórzyć. Polecam też rehabilitację np. krioterapię czy leczenie ultradźwiękami.