Torbiel jajnika w czasie ciąży - czym grozi?

Witam. Dziś zaczyna się 7 tydzień mojej ciąży. Mam 28 lat i jak ostatnio byłam u ginekologa (tydzień temu), powiedział, że nie widzi u dzidziusia żółtej plamki :-( Przepisał mi lekarstwa, po których ta plamka ma się wytworzyć. Czy to możliwe??? Powiedział też, że mam niskie beta hcg. Dziś otrzymałam wyniki i wynosi one 65435. Mam też torbiela na jajniku i CA 125 wynosi 41,82. Czy to jest bardzo źle??? Błagam o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Większość torbieli stwierdzanych w obrębie jajnika w pierwszym trymestrze to zmiany łagodne, które samoistnie znikają w pierwszej połowie ciąży (wymagają tylko monitorowania). CA-125 jest markerem, którego poziom może wzrastać w bardzo wielu stanach. W pierwszym trymestrze norma wynosi do ok. 51,5, tak więc nie ma powodów do niepokoju.

Poziom beta HCG również jest w normie dla tego okresu ciąży. Jednorazowe badanie nie jest jednak miarodajne, jeśli chodzi o prognozowanie dalszego przebiegu ciąży. W tym celu należałoby wykonać co najmniej dwa badania, w dwudniowym odstępie. Wzrost stężenia tego hormonu większy niż 50% będzie pozwalał mieć nadzieję na utrzymanie ciąży.

Myślę, że pomyliła Pani plamkę żółtą z pęcheryzkiem żółtkowym (plamka żółta to struktura obecna na dnie oka). Strukturę tę można uwidocznić zwykle w 5-6. tygodniu ciąży. W 7. tygodniu osiąga ona swój szczytowy wymiar- ok. 5 mm, a do 10. tygodnia całkowicie zanika. Nieprawidłowy jest zarówno brak, jak i zbyt duży rozmiar pęcherzyka żółtkowego- sytuacje te zapowiadają zwykle stratę ciąży. Być może jednak w Pani przypadku mamy do czynienia z ciążą młodszą, niż by na to wskazywała data ostatniej miesiączki (owulacja uległa przesunięciu) i zarówno pęcherzyk żółtkowy, jak i zarodek jeszcze się pojawią.

Na pewno konieczne jest wykonanie kontrolnego USG, np. za dwa tygodnie. Jeśli pęcherzyk żółtkowy nadal się nie pojawi, przy pęcherzyku ciążowym większym, niż 20 mm, to lekarz zdiagnozuje puste jajo płodowe i konieczne będzie wyłyżeczkowanie jamy macicy. Póki co, nie możemy jednak całkowicie o tym przesądzać. Oby wszystko było w porządku!

Pozdrawiam serdecznie.