Torbiel ma wpływ na wynik testu ciążowego?

Witam

14.04.2010 zrobiłam dwa testy ciążowe, wyszły pozytywne.
Byłam na wizycie u ginekologa, dzisiaj 19.04.2010, ale ginekolog nie widziała pęcherzyka, tylko torbiel.
Dodam, że według jej obliczeń jest to 5 tydzień ciąży, czyli 3 tygodnie po zapłodnieniu.. Teraz nie wiem co mam myśleć? Jestem przerażona torbielą i nie wiem czy jestem w ciąży?Czy test ciążowy może być pozytywny, gdy nie jestem w ciąży, a mam torbiel na jajniku?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam..

Lek. Magdalena Kowalska

Witam

14.04.2010 zrobiłam dwa testy ciążowe, wyszły pozytywne.
Byłam na wizycie u ginekologa, dzisiaj 19.04.2010, ale ginekolog nie widziała pęcherzyka, tylko torbiel.
Dodam, że według jej obliczeń jest to 5 tydzień ciąży, czyli 3 tygodnie po zapłodnieniu.. Teraz nie wiem co mam myśleć? Jestem przerażona torbielą i nie wiem czy jestem w ciąży?Czy test ciążowy może być pozytywny, gdy nie jestem w ciąży, a mam torbiel na jajniku?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam..

Witam!

Rzeczywiście są stany, w których jest podwyższone stężenie beta-hCG mimo braku ciąży, ale bardzo rzadko. Również są takie sytuacje, że np. doszło do poronienia bardzo wczesnego, a poziom hormonu nie zdążył jeszcze opaść, a obecność torbieli jest niezależna. To są jednak spekulacje, na tym etapie jest jeszcze za wcześniej na konkretną diagnozę.

Proponuję oznaczenie poziomu beta-hCG we krwi (jest to metoda ilościowa) oraz powtórzenie badania usg przezpochwowego za np. około tydzień. W zależności od wyniku będzie można określić dalsze postępowanie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniu usg.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!