Torbiel na jajniku a wynik badania CA-125

witam tydz temu ginekolog przez badanie usg wykrył u mnie torbiel na lewym jajniku ok.4mm w wziazku z tym zlecił badanie ca125 wynik wyszedł 56,2 przy normie 21 czy to dlatego ze jest ten torbiel to taki wynik czy mam sie obawiac czegos gorszego narazie stosuje globulki dopochwowe a z wynikiem ide jutro na wizyte prosze o odpowiedz co dalej robic:pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podwyższona wartość tego markera, jednak na ogół nie przekraczająca 300 j/ml, występuje w takich stanach fizjologicznych, jak czas miesiączki u kobiet oraz pierwszy trymestr ciąży, a ze stanów chorobowych należy wymienić takie choroby, jak zapalenie wątroby, trzustki i przydatków, marskość wątroby oraz różne choroby autoimmunizacyjne. Należy ponadto pamiętać, że antygen CA-125 występuje także w przypadku nowotworów innych narządów, jak na przykład gruczolakorak płuca, rak piersi, rak endometrium oraz rak trzustki.