Torbiel na jajniku - jak się jej szybko pozbyć?

Dzień dobry! Spóźniał mi się okres, poszłam do lekarza, zrobił mi USG dopochwowo i stwierdził torbiel spowodowaną niepęknięciem pęcherzyka. Moje pytanie to: co zrobić, aby się go pozbyć i aby miesiączka wróciła? Bo właśnie w tym cyklu staraliśmy się o dzidziusia, co pęcherzyk nie pękł. Jak długo ta torbiel może się wchłaniać? Okresu nie mam nadal, a dzisiaj to już jest 46. dzień cyklu. Dodam jeszcze, że zawsze moje cykle (mam 28 lat) miałam reguralne 31-32 +/- 2 dni; 3 lata temu urodziłam pierwsze dziecko poczęte w pierwszym cyklu starania. Bardzo proszę o pomoc i udzielenie wyczerpujących informacji, jaki jest szybki sposób (lek), aby torbiel się wchłonęła, miesiączka wróciła i moglibyśmy się starać o dzidzię? Dodam jeszcze, że bardzo mi zależy, aby jak najszybciej zajść w ciążę! Z góry dziekuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam ;)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Miesiączka powinna wystąpić. Jej opóźnienie wynika z przejściowego zachwiania hormonalnego, związnego też z powstaniem torbieli. Dla pewności radzę jednak wykonać już teraz test ciążowy.

Tego typu torbiele zanikają zwykle samoistnie w przeciągu 1-2 cykli miesiączkowych. Powinna Pani zgłosić się na kontrolę ginekologiczną (w tym USG) po następnej miesiączce. Czasem przepisuje się tabletki antykoncepcyjne na jeden lub dwa cykle, ale nie udowodniono, by takie postępowanie faktycznie ułatwiało wchłanianie się torbieli.

Mogą Państwo kontynuować starania już po najbliższej menstruacji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!