Torbiel na sutku u małego dziecka

Witam. Moja 24 miesięczna córeczka na samym środku sutka ma narośl wielkości łepka od szpilki. Jest ona biała i nie swędzi ani nie boli, narośl ta nie powiększa się. Byłam u dermatologa która stwierdziła, że jest to torbielek łojowy i kazała mi obserwować czy nie rośnie i czekać aż sama zniknie. Ale bardzo się denerwuję i zastanawiam się czy czekanie ma sens. Proszę o poradę czy mam czekać czy może zgłosić się do pediatry po skierowanie do szpitala (chirurga dziecięcego) w celu ewentualnego usunięcia. A może jest jeszcze jakieś inne wyjścia z tej sytuacji?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Torbiel łojowa (lub cysta łojowa) to zmiana skórna. Powstaje w wyniku poszerzenia mieszka włosowego - powstaje torbiel wypełniona łojem lub masami rogowymi, produkowanymi przez gruczoły skórne.

Ponieważ jest to zmiana łagodna, nie jest związana z ryzykiem powstania nowotworu złośliwego. Ze względów estetycznych jednak czasem zmianę warto usunąć, gdyż może mieć tendencję do powiększania się. Torbiel można naciąć, wyciąć lub zamrozić.

Myślę, że powinna Pani skontaktować się z chirurgiem dziecięcym (najlepiej w ramach poradni). Chirurg zadecyduje czy zmianę obserwować czy nadaje się ona w tej chwili  do usunięcia i jaki sposób będzie najlepszy. Zwykle nie jest konieczna hospitalizacja.

Pozdrawiam serdecznie