Torbiel pilonidalna a planowanie ciąży

Witam! Rozpoznano u mnie torbiel pilonidalna (wlosowa).W styczniu mam mieć operację.Do tej pory staraliśmy sie o dziecko.Lekarz zalecił zaprzestanie starań do operacji.Proszę jednak o odpowiedź,czy długo ze staraniami powinnam czekać po operacji?Czy rana bedzie musiala byc zagojona całkowicie (czytałam ze goi sie od 2-6 miesięcy,albo przy powiklaniach nawet dluzej).Czy jeżeli jednak zajde w ciążę przed operacją to torbiel może mieć na nia zły wpływ?Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.Karolina

Pytanie dlaczego operacja dopiero w styczniu ?- szkoda czasu. Po laparoskopii pacjentka bardzo szybko dochodzi do siebie i można się starać o ciążę w następnym cyklu owulacyjnym. Gdyby zaszła Pani w ciążę przed operacją, to niestety zdarza się, że w razie dolegliwości bólowych związanych z podkręcaniem się torbieli, trzeba taką zmianę usunąć w trakcie ciąży. Pozdrawiam

Witam , wszystko zależy od przebiegu , efektu końcowego operacji oraz od przebiegu pooperacyjnego!!! Może to być kilka tygodni , jak również kilkanaście miesięcy!!! z.zurawski