Torbiel pilonidalna a poród

Witam! W tamtym roku miałam ropień torbieli pilonidalnej. Obecnie jestem w 36 tygodniu ciąży i chciałabym wiedzieć jak poród wpływa na tę przypadłość. Czy po porodzie naturalnym jest częstszy nawrót dolegliwości, czy lepsze jest cesarskie cięcie? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, torbiel pilonidalna powstaje z mieszków włosowych, które wskutek zakażenia bakteriami beztlenowymi są objęte zapaleniem. Torbiel najczęściej zawiera włosy, które rosną w jej wnętrzu. Najczęściej jest to zmiana niebolesna. Początkowo może pomóc terapia antybiotykowa, ciepłe okłady i usunięcie włosów z okolic pośladków. Jeśli powyższe sposoby nie pomogą, może być konieczne chirurgiczne usunięcie torbieli. Wybór metody zależy przede wszystkim od zaawansowania zmian, obecności innych chorób oraz umiejętności chirurga. Po zabiegu usunięcia torbieli dochodzi często do ponownego zropienia. W przypadku dość zaawansowanej ciąży, sposób jej zakończenia może mieć wpływ na późniejsze powikłania odnoszące się do torbieli włosowatej. Jeżeli zastosowano chirurgiczne wycięcie zmiany z późniejszym założeniem szwów to istnieje ryzyko pęknięcia szwów i zakażenia rany. Oczywiście to zależy kiedy dokładnie był zabieg. Stan po chirurgicznym usunięciu torbieli nie jest samym w sobie wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie. Decyzja o sposobie zakończenia ciąży pod względem medycznym leży po stronie lekarza ginekologa, który musi zbadać Panią i ocenić na ile poród siłami natury może wpływać na nawrót choroby. Jednak uważam, iż nie jest to wskazanie do rodzenia przez cc. Brak też w literaturze medycznej wzmianek o częstszych nawrotach po porodzie siłami natury. Zalecam Pani zgłoszenie swoich wątpliwości lekarzowi.