Torbiel splotu naczyniowego u płodu

Witam, proszę o informację, czy moje dziecko się dobrze rozwija. Na ostatnim USG lekarz stwierdził, że w główce widzi torbielkę splotu naczyniowego o wymiarach 4,5 mm. Proszę napisać, czy jest to coś groźnego, jeżeli się nie wchłonie, jakie mogą tego być konsekwencje. To jest 22 tydzień. Pozostałe wyniki: BPD 55,8 mm; HC 204,3/21,6; AC 184,6/24,3; FL40,7/23,2; FW 576g; FHR 140.

Witam serdecznie!

Torbiele splotu naczyniowego są stosunkowo często obserwowaną anomalią pierwszej połowie ciąży. W większości przypadków pojedyncze torbiele ulegają samoistnemu wchłonięciu do końca drugiego trymestru. U dzieci, u których torbiel nie wchłonie się samoistnie w trakcie życia płodowego, wskazana jest stała opieka neurologiczna, polegająca głównie na obserwacji rozwoju dziecka i wykonywaniu regularnych przezciemiączkowych badań ultrasonograficznych. Pojedyncze torbiele rzadko pozostają jednak do czasu porodu. Bardziej niepokojące są torbiele mnogie, mogące być markerem zaburzeń chromosomalnych. Tu jednak opinie specjalistów są sprzeczne. Jeżeli ginekolog nie zaobserwował innych odchyleń w rozwoju dziecka to wydaje się, iż nie ma Pani powodów do obaw.

Pozdrawiam