Torbiel szyszynki a uprawianie sportu

Witam mam pytanie u mojej 8 letniej córki zdiagnozowano 2 lata temu torbiel szyszynki 17x15x10 ma bóle głowy i zaburzenia widzenia .Należy do sekcji pływackiej i ma intensywne treningi .Czy to nie koliduje ze sportem ?Jeździ na zawody i muszę powiedzieć trenerowi o jej chorobie .Jakie niepokojące objawy mogą wystąpić ,żeby musiał mnie zawiadomić i czy torbiel może pęknąć i jakie są tego objawy? dziękuję agata.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach tj wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z powstaniem wodogłowia, takie jak bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka;
bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), retrakcja/opadnięcie powieki, ataksja, dysmetria; zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej. Jeżeli obraz torbieli nie budzi żadnych wątpliwości i nie występują żadne niepokojące objawy, wystarczające jest przeprowadzanie przez lekarza okresowej oceny klinicznej i neurologicznej. W przypadku występowania objawów klinicznych torbiel może wymagać interwencji neurochirurgicznej.