Torbiel trzustki, naczyniak wątroby i jeszcze cukrzyca?

Witam! Mam 31 lat. Mam torbiel w ogonie trzustki o łącznych wymiarach 9 cm i naczyniaka na wątrobie o wielkości koło 2 cm - stwierdzone na tomografii komputerowej. Moja mam ma cukrzycę, a ja urodziłam drugie dziecko w sierpniu i bardzo źle się czuję. Zrobiono mi test obciążenia glukozą 75 g. Wyszedł na czczo wynik 62 mg/dl - za mało. Po jednej godzinie 122 mg/dl - za dużo, a po 2 h 75 mg/dl. Cholesterol całkowity 300 mg/dl - a norma to do 200, cholesterol hdl 72,3 - a norma do 70 i cholesterol ldl 216,1 - a norma jest do 130. Inne badania wyszły w miarę dobrze ,jak tsh, ft3, ft4. Czuję się strasznie osłabiona, kręci mi się w głowie, odczuwam brak równowagi. Jestem na diecie, bo przy 165 cm ważę 94 kg. Proszę powiedzieć, jak bronić się przed rozwojem cukrzycy, obniżyć cholesterol i wspomóc trzustkę. Karmię piersią, więc chemia odpada. Czytałam, że tabletki z kolagenem mogą wesprzeć trzustkę, wątrobę - czy to prawda, bo są bardzo drogie? Czy może to chwyt marketingowy? W jakich odstępach jeść? Zupełnie nie wiem, jak zabrać się za to, by nie doprowadzić do rozwoju cukrzycy.

Witam.

Opisywana torbiel trzustki jest dość duża. Przy takich rozmiarach może dawać dolegliwości uciskowe w jamie brzusznej oraz wzrost aktywności enzymów trzustkowych we krwi i związane z tym objawy: bóle brzucha, nudności, brak łaknienia, osłabienie. Wymaga więc wizyty u lekarza, celem ustalenia dalszego postępowania.

Natomiast naczyniaki wątroby wielkości 2 cm nie wymagają na ogół leczenia (jeśli nie dają dolegliwości), wskazane jest wykonywanie kontrolnych badań obrazowych.

W doustnym teście obciążenia glukozą stężenie glukozy w 120 min. jest prawidłowe, nie ma więc Pani cukrzycy. Na czczo wartość nieco zaniżona, ale nie spełnia kryterium hipoglikemii, w chwili obecnej bez znaczenia diagnostycznego. Nieprawidłowy jest natomiast cholesterol (za wysoki), co łącznie z otyłością i obciążeniami rodzinnymi jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy. Proponuję więc dietę z ograniczeniem kalorii, spożycia cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych, niskocholesterolową. Może Pani skorzystać z pomocy dietetyka, ewentualnie w przyszłości, po zakończeniu laktacji, z metod farmakologicznych zaleconych przez lekarza, najlepiej endokrynologa (być może wskazana będzie diagnostyka otyłości).

Sceptycznie jestem nastawiona do wszelkich suplementów diety, więc nie wiązałabym większych nadziei ze wspomagającym działaniem tabletek kolagenowych. Odpowiednia dieta, ruch i redukcja masy ciała to podstawa.

Pozdrawiam serdecznie.