Torbiel trzustki u 68-latki

Kobieta, 68 lat Dzień dobry, robiłam ostatnio badanie TK i w obrębie głowy trzustki widoczna jest zmiana ogniskowa hypodensyjna wielkości 23 mm X 16 mm, nie ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu - obraz TK sugeruje torbiel. Moje pytanie jakie jest leczenie? I czy jest to zagrożenie że to guz?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Po pierwsze, w wielu przypadkach wystąpienia torbieli dochodzi do ich zaniku. Ogólne leczenie sprowadza się do usunięcia torbieli. Najczęściej jest tak, że torbiel usuwana jest podczas badania ultrasonograficznego. Operacyjny zabieg jest rzadkością. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz odstawienie alkoholu. Zaleca się wprowadzenie leczenia przeciwbólowego w związku z odczuwaniem dużego bólu podczas tego typu patologii narządu jakim jest trzustka.