Torbiel w ciąży

Witam.
Podczas badania okazało się, że jestem w ciąży:) Niestety oprócz tego okazało się, że mam torbiel na lewym jajniku. Torbiel bolała mnie przed pójściem do lekarza, więc mu o tym powiedziałam, teraz niestety coraz bardziej i coraz częściej boli mnie ten lewy jajnik.

Czy może torbiel uszkodzić płód? Możliwe jest usunięcie jej bez uszkodzenia dziecka? Jakieś leczenie jest w ogóle możliwe w tym stanie?
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Gratuluję ciąży! Torbiele wykrywane we wczesnej ciąży mają najczęściej charakter zupełnie łagodny. Są to tzw. torbiele czynnościowe (torbiele ciałka żółtego). Należy obserwować torbiel. Może ona jeszcze urosnąć, a w trzecim miesiącu powinna zacząć się wchłaniać. Rzadko kiedy guz rozrasta się do bardzo dużych rozmiarów. Wtedy konieczna jest operacja, która niesie pewne ryzyko dla ciąży.
Pozdrawiam!