Torbiel w piersi a antykoncepcja - czy to się wyklucza?

Lekarz skierował mnie na profilaktyczne badanie USG piersi. Badanie wykazało, że w lewej jest przybrodawkowo mała torbiel, poszerzenie przewodu 5mm x 6mm, w dołach pachwowych nie ma powiększonych węzłów chłonnych. Oczywiście badanie muszę powtórzyć po 6 miesiącach. Czy w tym przypadku muszę zrezygnować całkowicie z tabletek antykoncepcyjnych, które brałam od kilku miesięcy? Czy będę mogła jeszcze je stosować? Jeśli nie, to jak długo?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Torbiele piersi są zmianami łagodnymi gruczołu piersiowego, zazwyczaj wymagającymi obserwacji, a w przypadku osiągnięcia dużych rozmiarów także leczenia zabiegowego.
Niewielkie zmiany mogą być także leczone za pomocą antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych, dzięki zastosowaniu takich preparatów może dojść do cofnięcia się zmian torbielowatych.

W opisanej sytuacji konieczna jest konsultacja ginekologiczna w celu oceny, czy stosowany preparat antykoncepcyjnyny jest odpowiedni do stosowania przy obecności zmian torbielowatych. Być może nie będzie konieczności odstawienia antykoncepcji hormonalnej do czasu badania kontrolnego.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl