Torbiel z gęstą treścią do kontroli USG

w seg 6 wątroby widoczna jest zmiana uwypuklająca zarysy zew. płata prawego zmiana ma wym.płaszczyźnie poprz ok 64x65mm, pion75mm,ulega silnemu jednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu w fazie tętniczej badania, z pozostawieniem hipodensyjnego pasma w centrum (blizna centralna)w pozostałych fazach nie jest widoczna Obraz typowy dla FNH .podejżewano w seg.7widoczna zmiana o śred ok6-7mmobraz niejednoznaczny-może odpowiadać torbieli z gęstą treścią do kontroli USG Innych ogniskowych nie uwidoczniono

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby (FNH, focal nodular hyperplasia) jest łagodną i niezłośliwą zmianą guzową wątroby, która nie ulega przemianie złośliwej. W przeważającej liczbie przypadków (6-8 razy częściej) dotyczy kobiet między 20 a 50 rż. Ma to przede wszystkim związek z hormonalną terapią zastępczą i stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Prawdopodobnie również alkohol wzmaga rozwój FNH.

Nie znana jest przyczyna schorzenia. Wiadomo jednak, iż pod wpływem wzrastających kobiecych hormonów płciowych dochodzi do powiększenia zmiany (np. ciąża). Jednak przerwanie i kontynuacja przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych nie wpływają na dalszy przebieg FNH.

Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby ma zwykle przebieg bezobjawowy. Wykrywany jest często przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego. Do sporadycznych objawów należą bóle brzucha, dyskomfort i niewielki ból w prawym podżebrzu.