Torbiel z przetoką na górnej wardze

witam,nad górna wargą w lini środkowej nosa mam mała gulkę,z której wycieka ropa. czasem odczuwam pieczenie tego miejsca. Kilka lat temu lekarz stwierdził,że jest ot torbiel z przetoką. I moje pytanie ,cy może przekształcić się to w coś groźnego i jak wygląda usunięcie torbiela i przetoki ? dziękuje za odpowiedz pozdrawiam :)

Nie wiem czym konkretnie jest ta zmiana bez bezpośredniego badania. Najczęściej w tej lokalizacji występują kaszaki (pewien rodzaj torbieli), które bardzo często ulegają samoistnemu zropieniu. Trzeba w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem. Nie jest to zmiana typu nowotworowego tylko zwyrodnieniowego w zakresie gruczołów apokrynowych. Taką zmianę można usunąć w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Wszystkiego Pani się dowie po wizycie i badaniu u chirurga.

Taka zmiana najczęściej nie ulega zezłośliwieniu , ale może ulec zainfekowaniu .Poza tym może się powiększać , a utrzymywanie się przetoki jest siedliskiem zapalnym i wpływa to na stan zdrowia całego organizmu - immunologia. Operują takie zmiany chirurdzy szczękowi , a zabieg może mieć różną taktykę w zależności od przebiegu przetoki.