Torbiel zatoki szczękowej. Czy może być niebezpieczna?

Witam, Po tomografii komputerowej głowy trafiłam na oddział laryngologiczny ze znacznie zmniejszoną powietrznością zatoki szczękowej. Zdiagnozowano u mnie dużą torbiel zatoki szczękowej. Chirurg szczękowo-twarzowy również to potwierdził. Czym jest torbiel zatoki szczękowej? Jakie niesie konsekwencje? Czy może być niebezpieczna? Co należałoby teraz wykonać? Jak wygląda leczenie torbieli szczękowej? Czy niezbędna jest operacja? Czy mam się czego obawiać? Szczerze mówiąc to jestem przerażona. Przerażona całą tą sytuacją i jeszcze dodatkowo niewiedzą na temat tego schorzenia. Proszę o szczegółowe wyjaśnienie, co tak naprawdę mi dolega.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Torbiel jest to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej ilości komór wypełnionych zazwyczaj płynem. W przypadku zatoki szczękowej torbiel najczęściej powstaje na podłożu zmienionej zapalnie błony śluzowej. Torbiele błony śluzowej zatoki szczękowej zazwyczaj są zmianami łagodnymi, ale w związku z toczącym się przewlekle procesem zapalnym, a także zmianami w obrębie komórek nabłoka tworzących torebkę torbieli, zmiany te mają niekiedy tendencję do złośłiwienia. Z tego powodu powinny być usuwane operacyjne.
Najczęściej stosuje się operację Caldwella-Luca, polegającą na otwarciu zatoki od strony dołu nadkłowego, usunięciu torbieli i wytworzeniu dodatkowej drogi odpływu treści z zatoki szczękowej do jamy nosowej w celu polepszenia drenażu zatoki.
Duża rosnąca torbiel poza możliwością zezłośliwienia, niesie za sobą zwiększenie tendencji do zapaleń górnych dróg oddechowych, dolegliwości bólowe związane z uciskiem na ściany zatoki. Leczenie operacyjne jest jedynym skutecznym postępowaniem.

Proszę porozmawiać o tym ze swoimi lekarzami. Napewno podejmą Państwo wspólnie odpowiednią decyzję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.