Torbiel złożona nerki prawej oraz odcinkowe pogrubienie warstwy korowej nerki

Witam. U mojego dziadka stwierdzono, że wątroba jest powiększona do 170mm w prawej MCL, stłuszczeniowa, bez widocznych zmian ogniskowych. Dodatkowo wykryto torbiel złożoną nerki prawej o wym. 39x60mm oraz odcinkowe pogrubienie warstwy korowej nerki prawej do 33mm - miąższ w tym miejscy niejednorodny. Co to oznacza? Czy to coś groźnego? Jakiego leczenia wymaga?

Taka zmiana może sugerować występowanie procesu nowotworowego w nerce. Zazwyczaj w takim wypadku pogłębia się diagnostykę o wykonanie tomografii komputerowej układu moczowego. Decyzję co do dalszego postępowania powinien najlepiej podjąć urolog.

Stłuszczenie wątroby związane jest najczęściej z otyłością i tu należy zastanowić się nad leczeniem dietetycznym. Co do torbieli złożonej i opisu nerki, proponuję konsultację urologiczną.