Torbiele jajników a nadczynność tarczycy

Witam. Czy nadczynnisc tarczycy moze wynikac z torbieli jajnika. ? Od 3m-cy mam problemy z torbielami jajnikow i od tej wlasnie pory zaobserwowalam objawy ktore swiadcza wlasnie o nadczynnosci tarczycy. 26 listopada milam operacje meroda tradycyjna wyluszczenie torbieli jajnika obustronnych,torbiel 8cm i 6cm. Po miesiacu odnowila sie torbiel na lewym jajniku.

Witam,

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby miała Pani zmianę w jajniku, która produkowałaby hormony tarczycy, zwykła torbiel jajnika nie produkuje hormonów tarczycy, a więc nie może dawać objawów nadczynności tarczycy. Aby potwierdzić lub wykluczyć nadczynność tarczycy powinna Pani oznaczyć TSH, fT3 i fT4 we krwi. Jeśli wyjdą nieprawidłowe, to powinna Pani wykonać usg tarczycy w poszukiwaniu zmian ogniskowych, które mogą być przyczyną nadczynności tarczycy oraz wykonać badania w kierunku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (oznaczyć TrAb -y, ew. anty TPO i aTg).
Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz