Torbiele jajników a zaburzenia miesiączkowania

Witam! Proszę o wybaczenie, ale sytuacje zmusza mnie prosić Panią o udzielenie możliwej odpowiedzi na następujące pytanie. Ostatnia miesiączka była 7 sierpnia (wcześniejsza miesiączka 13 lipiec). 28 sierpnia doszło do współżycia bez zabezpieczenia, 11 września został wykonany test z krwi hcg, który okazał się negatywny.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o ciążę to w opisanej sytuacji jest raczej niemożliwa i nie ma powodu do niepokoju. Natomiast co do braku miesiączki to nie znam wyników badań, nie mam możliwości porozmawiania z pacjentką, dlatego ciężko mi się wypowiedzieć z całkowitą pewnością, ale torbiele jajników bardzo często doprowadzają do zaburzeń miesiączkowania, więc bardzo możliwe że przyczyną jest ta pęknięta torbiel. Nie da się niestety powiedzieć, kiedy miesiączka wystąpi. Natomiast trzeba pamiętać że choć w niektórych przypadkach pękniecie torbieli jest niegroźne i wymaga tylko leczenia zachowawczego (jeśli lekarz nie zalecił innego postępowania to zapewne właśnie tak jest w tym przypadku), to jednak czasami może być ono niebezpieczne i wymagać leczenia operacyjnego, dlatego choć nudności mogą towarzyszyć pęknięciu torbieli (jest to normalne) to jeśli będą się utrzymywały długo, pojawią się bóle podbrzusza, gorączka, czy inne niepokojące objawy to należy udać się do ginekologa i sprawdzić czy nie dzieje się nic złego. Pozdrawiam!