Torbiele pajeczynówki

Witam.5 lat temu miałam wypadek, zostałam potrącona przez samochód. Doznałam wtedy urazów głowy i kręgosłupa. W środę miałam przeprowadzoną kolejną operację na kręgosłup. Po podaniu narkozy nie mogłam się wybudzić przez 8 godz. Dziś lekarz przedstawił mi następujące wyniki badań głowy. Pod prawą półkulą pod namiotem widoczna jest najpewniej odcinkowo poszerzona przestrzeń płynowa (maks. 8 mm) - niewielka torbiel pajęczynówki?, drobne zwaśnienia w gałkach bladych. Zwaśnienia w sierpie. Chciałabym się dowiedzieć, co oznaczają te wyniki. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Torbiele pajeczynówki najczęściej wykrywa się przypadkowo i w przypadku bezobjawowego przebiegu pozostawia bez leczenia. Jednak jeżeli torbiel daje objawy ucisku (najczęściej bóle głowy, padaczka, powiekszanie się w kolejnych badaniach), zalecane jest leczenie neurochirurgiczne, które zwykle polega na udrożnieniu torbieli bądź metodą endoskopową, bądź mikrochirurgiczną. Czy zaobserwowała Pani u siebie jakieś objawy? Zwapnienia (jak sądzę o zwapnienia Pani chodziło) mogą mieć różną etiologię, aczkolwiek najczęściej są to zmiany pourazowe i zwykle nie mają znaczenia klinicznego. Drobne zwapnienia w Pani przypadku są najprawdopodoniej pozostałością po urazie głowy i nie powinny być powodem do niepokoju.