Torbiele splotów pajęczynówkowych w rezonansie głowy

Witam. Uprzejmie proszę o interpretację rezonansu głowy: Torbiele splotów pajęczynówkowych w obrębie rogów potylicznych komór bocznych śr. 9 mm. Cechy miernego stopnia zaników korowych i zaniku móżdżku. Rok temu miałam "przejściowy epizod niedokrwienny". Od tej pory obserwuje u siebie znaczne pogorszenie pamięci i koncentracji. Niewielkie problemy z utrzymaniem równowagi i oceną odległości. Problemy z pisaniem na komputerze - robię bardzo wiele błędów, szukam liter na klawiaturze - wcześniej nie miałam takich problemów. Mam 52 lata i jestem/i chcę być czynna zawodowo. Moja praca wymaga również codziennego prowadzenia samochodu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

Z opisu rezonansu wynika, że ma Pani torbiele splotów pajęczynówkowych, które są prawdopodobnie pozostałością jeszcze z życia płodowego i nie są groźne. Dodatkowo widać liczne zaniki zarówno kory, jak i móżdżku. Świadczy to badziej o krwawieniu niż niedokrwieniu ośrodkowego układu nerwowego. Jednkakże niezależnie od przyczyny, która je wywołała, są do bardzo rozległe zmiany, które wywołują u Pani zaburzenia koncentracji i pamięci.

Po pierwsze musi się Pani zabezpieczyć przed następnymi tego typu zdarzeniami. Trzeba pójść do kardiologa i neurologa, przepiszą oni leki, które zabezpieczą Panią przed niedokrwieniem/wylewem.

Niestety, takie zmiany nie cofają się i jedynym sposobem w jaki może Pani odzyskać sprawność, jest rehabilitacja. Mam na myśli rehabilitację umysłu. Polega to na wykonywaniu ćwiczeń pamięciowych, logicznych, wzrokowych. Pozwala ona na poprawę zarówno koncentracji, jak i pamięci. Neurolog powinien Pani pomóc dobrać odpowiednie ćwiczenia.