Torbiele w piersiach a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam 26 lat i chciałabym zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne, jednak mój lekarz ginekolog przed ich przepisaniem zlecił mi badanie USG piersi. Wynik tego USG jest następujący: obie piersi z pojedynczymi torbielami, w lewej o wielkości 4x6 mm na głębokości do 10 mm, w prawej o wielkości 11x4 mm na głębokości do 7 mm. W związku z powyższym, czy mogę przyjmować tabletki antykoncepcyjne, czy torbiele stanowią przeciwwskazanie? Zaznaczę jeszcze, że od 7 lat leczę się powodu tarczycy, a konkretnie choroby Hashimoto i przyjmuję L*** 50.

26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Doustne tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie ochronne w stosunku do tzw. niezłośliwych chorób sutka. Niestety, nie udało się wykazać takiego działania w stosunku do raka sutka, a niektóre badania wykazują nawet wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego.

Torbiele nie są zmianami przedrakowymi, więc nie powinny stanowić przeciwwskazania do stosowania DTA.