Kobieta , 41 lat Witam! Mam 41 lat, od 14 lat zażywam środki antykoncepcyjne. Wczoraj byłam na USG piersi i okazało się, że mam torbiele. Cytuję opis: „obie piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej torbielka na godz.9-tej o śr. 6 mm oraz w piersi lewej na godz. 2-giej o śr. 5 mm. Przewody mlekowe prawidłowej szerokości. W obu dołach pachowych powiększonych ani zmienionych węzłów chłonnych nie stwierdzono”. Pani radiolog stwierdziła, że mogą one być od środków antykoncepcyjnych. Jestem załamana, boję się czy to nie są zmiany rakowe. W mojej rodzinie nie było przypadku żadnego raka. Zapisałam się na wizytę do ginekologa, ale to cały tydzień! Proszę o poradę co to może być i jak się to leczy. Proszę o szybką odpowiedź! Dziękuję, A.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy!

Torbiele w obrębie piersi są zazwyczaj zmianami łagodnymi, które mogą dawać dolegliwości bólowe. Zazwyczaj trudno jest wskazać obiektywnie ich przyczynę, chociaż mogą tworzyć się na skutek zaburzeń czynnościowych spowodowanych antykoncepcją hormonalną.
Badanie USG daje cenne informacje jednakże ostateczne rozpoznanie zawsze stawiane jest na podstawie badania histo-patologicznego. W tym przypadku w badaniu USG uwidoczniono 2 torbiele niewielkich rozmiarów, co może sugerować zmianę łagodną.
W przypadku zmian małych rozmiarów i słabo nasilonych objawów klinicznych, zazwyczaj przyjmowana jest postawa wyczekująca. W przypadku większych zmian leczenie opiera się na ewakuacji płynu lub resekcji zmiany.
Decyzja o kwalifikacji do ewentualnego leczenia zależy od ginekologa. W tej chwili nie ma powodów do obaw. Torbiele proste są dosyć częstymi zmianami łagodnymi piersi u kobiet.

Redakcja abcZdrowie.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach