Trądzik hormonalny: czy pomogą mi przyjmowane kiedyś tabletki antykoncepcyjne?

Witam serdecznie, mam 22 lata i od 7 walczę z trądzikiem. Wszelkie antybiotyki i leki zewnętrzne nie dawały pozytywnych skutków. 4 lata temu zaczęto podejrzewać, że trądzik ma swoje źródło gdzie indziej, gdyż np. moje miesiączki były nieregularne, miałam także cystę na jajniku. W końcu po konsultacji z endokrynologiem-ginekologiem zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne (najpierw przez rok D******, następnie przez ok 2 lata Y*****). Podczas brania y***** z moją cerą było naprawdę w porządku, raz na jakiś czas coś wyskoczyło (przed okresem). Jednak ok. czterech miesięcy temu odstawiłam tabletki i od trzech zaczęło się drastycznie pogarszać. Na brodzie, policzkach, czole, żuchwie, plecach i dekolcie mam wysyp czerwonych, bolących grudek i ropnych stanów zapalnych. Zaczęłam znowu brać tabletki i znowu Y*****, jestem na 20 tabletce pierwszego blistra. Czy mogę liczyć na ponowną poprawę stanu twarzy tak jak kiedyś? Jeżeli tak to po jakim czasie? bo na razie z dnia na dzień nadal jest coraz gorzej. Czy po braniu tych samych tabletek jest już mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego efektu, lub wręcz pogorszenie? Nie wiem co robić...czekać, czy może należałoby zmienić tabletki? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że należałoby się jeszcze wstrzymać ze zmianą tabletek.
Zażywa Pani tabletki pierwszy miesiąc po przerwie i normalne jest to, iż organizm potrzebuje czasu na uregulowanie zaburzeń hormonalnych.
Jeżeli tabletki, które Pani zażywała w przeszłości zadziałały, teraz też nie powinno być inaczej.

Bywają jednak sytuacje, kiedy trzeba zwiększyć stężenie hormonów lub zmienić skład tabletki hormonalnej.
Efekty leczenia hormonalnego są widoczne zazwyczaj po 1-miesięcznej terapii. Jednak w przypadkach, kiedy nasilenie zapalnej postaci trądziku jest duże, terapię należy kontynuować przez 6 miesięcy, aby uzyskać efekt.
Z przeprowadzonych badań wynika, iż najbardziej skuteczne w działaniu w leczeniu trądziku są preparaty zawierające w swym składzie: norgestymat i etynyloestradiol.

W trakcie kuracji zmiany trądzikowe powinny się stopniowo cofać. Jeżeli po zakończonym drugim opakowaniu nie stwierdzi Pani żadnych zmian, wtedy warto udać się do lekarza celem modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam!