Trądzik na plecach..

Mam 21 lat jestem kobietą,od kilku lat mam na plecach trądzik,są to duże pryszcze wypełnione żółtawym płynem,pryszcze niestety muszę wyciskać gdyż są bardzo nabrzmiałe i bolą w kontakcie z ubraniem i w rezultacie jest ich coraz więcej. Na twarzy wyskakują mi sporadycznie .Ostatnio byłam u dermatologa i pani powiedziała że to normalne w moim wieku i że jak dojrzeje to one znikną, pozostaje tylko czekać .Poradziła abym się opalała i wysuszała na słońcu ,więc tak zrobiłam i faktycznie zeszly ,ale niestety po 2 tyg pojawiają się od nowa.Przepisała mi lek diferin, lecz za bardzo nie pomaga.Za niedługo mam wesele i zastanawiam się jak założę sukienke do takich pleców,co mam zrobić? Da się to jakoś skutecznie wyleczyć bez nawrotów? Czy faktycznie to zniknie gdy dojrzeje?

Szanowna Pani,
Trądzik pospolity może występować na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców. Są to tzw. okolice łojotokowe, bogate w gruczoły łojowe, których aktywność zwiększa się w okresie dojrzewania.
Trądzik pospolity może występować między 11 a 30 rż. Po tym okresie nie powinien się pojawiać.
W leczeniu stosujemy te same preparaty, co w przypadku twarzy. Jeśli leczyła Pani trądzik na twarzy i dobrała skuteczny preparat, można go z powodzeniem stosować na zmiany na plecach. Kuracja trądziku, by dać oczekiwane efekty, musi potrwać. Nie należy się jednak zniechęcać.
Opalanie może pomóc jedynie na krótko, po czym zmiany najczęściej nawracają ze zwielokrotnioną siłą. Nie polecam więc tego sposobu, nie tylko ze wzgledu na swoisty efekt "jo-jo", ale przede wszystkim na zwiększone ryzyko raka skóry.
Pozdrawiam serdecznie

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.