Trądzik w wieku 32 lat.

Witam i bardzo proszę o radę, bo już sama nie wiem, co robić. Mam 32 lata i od paru miesięcy walczę z trądzikiem, przynajmniej taka jest diagnoza dermatologa. Mam małe, żółte krostki na żuchwie, szyi i dekolcie - wygląda to okropnie. Dermatolog zaleciła antybiotyk tetracyklinowy 300 mg 1 kapsułkę dziennie i krem d*** na noc. Zjadłam już 3 opakowania tego leku i żadnej poprawy. Nie ma można powiedzieć, że wysypało mnie jeszcze bardziej. Badałam też hormony; estradiol - 326,6 wynik w surowicy, progesteron - 16,09, testosteron - 39,84n g/dl. Byłam u endokrynologa, to stwierdził, że jest okej i odesłał mnie do ginekologa, ale nie wiem, czy jest sens iść skoro nikt nie potrafi pomóc, a ciągną tylko pieniądze. Co mam dalej robić?!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W trądziku w tym wieku rzeczywiście w pierwszej kolejności należy wykluczyć zaburzenia hormonalne, a ginekolog jest potrzebny w celu wykluczenia ewentualnego PCO (zespół policystycznych jajników). Choć zespół ten wiąże się również z zaburzeniami hormonalnymi (dlatego charakterystyczny jest dla niego trądzik), to nieraz bez tych zaburzeń są obecne swoiste zmiany w obrazie jajników (liczne torbiele) wykrywane przy pomocy badania usg przezpochwowego - badanie to można wykonać na kasę chorych.

Natomiast jest jeszcze spektrum innych metod leczenia zmian trądzikowych. Przy braku reakcji wykwitów na antybiotykoterapię - najprawdopodobniej jest oporność wobec tego rodzaju leczenia. W takim przypadku można sięgnąć po inne środki. W ostateczności przy innych nieskutecznych metodach można zastosować retinoidy stosowane ogólnie, ale to zależy od postaci i nasilenia zmian, ponieważ wskazania są bardzo ostrożne ze względu na liczne działania niepożądane tego leczenia oraz zakaz zajścia w ciążę podczas leczenia i przez 6 miesięcy po, poza tym jest to też drogie leczenie.

Dlatego proponuję zgłosić się do dermatologa w celu zmiany preparatu w związku z nieskutecznością tetracykliny.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o najczęstszych pytaniach na temat trądziku.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam a jakie zabiegi lecznicze przy tej terapii doustnej i przy stosowaniu kremu były wykonywane?

Zazwyczaj stosuje się dodatkowo serię peelingów, aby efekty lecznicze miały sens i przyniosły skuteczne efekty. Wszystko dobrac można na konsultacji lekarskiej.